Crni bor

Pinus nigra Arnold – Crni bor

Carstvo (regnum): Plantae (biljke) 
Podcarstvo (subregnum): Cormobionta(Cormophyta) 
Odjeljak (phylum): Spermatophyta (sjemenjače) 
Pododjeljak: Coniferophyta - igličaste golosjemenjače
Razred (classis): Pinopsida
Podrazred: Pinidae - četinjače
Red (ordo): Pinales
Porodica (familia): Pinaceae - borovke
Rod (genus): Pinus
Vrsta (species): Pinus nigra Arnold – crni bor
Način razmnožavanja: Reznicama ili sjemenkama (zastupljeno je u prirodi)
Opis biljke: Crni bor je crnogorično stablo iz porodice borovki (Pinaceae). Naraste do 40 metara visine. Kora je debela do 10 cm i tamnosiva je. Listovi su igličasti, tamno zeleni, ušiljenog vrha, zavojito poredani, dugi 10-15 cm, a traju 4-5 godina. Cvjetovi su jednospolni, cvatu sredinom proljeća. Muški cvjetovi su žućkasti, oko 2 cm dugi, u grupama. Ženski cvjetovi su pojedinačni. Češeri su simetrični, 5-8 cm dugi i do 4 cm debeli, žuto-smeđe boje, dozrijevaju u 3. godini.
Rasprostranjenost: Vrsta se na Zemlji pojavljuje od jure. Rasprostranjena je gotovo isključivo na sjevernoj hemisferi u pojasu četinjačkih šuma Sjeverne Amerike, Europe i Azije. Crni bor se posebno često pojavljuje u Sredozemlju. Raste na suhim, toplim i kamenjarskim zemljištima do 1600m nadmorske visine. U Hrvatskoj ga ima na području Dalmacije i Hrvatskog primorja.
Otporan je na sušu te dobro podnosi mraz. Nije osjetljiv na dim, tvorničku prašinu i štetne plinove pa je pogodan za osnivanje zelenih površina blizu industrijskih središta. Značajan je za pošumljavanje jer ne traži puno vode i nije zahtjevan u svojstvima tla. Popravlja tlo, podnosi sušu i buru. Živi do 500 godina.
Ljekovitost: Drvo obiluje smolom, stoga se teško obrađuje. Zarezivanjem kore dobiva se terpentin, a njegovom destilacijom proizvodi se terpentinsko ulje. Njegovo esencijalno ulje čini ga ljekovitom biljkom. Koristi se kod respiratornih bolesti, ozljeda mišića, opekotina, bolova u leđima i reumatizma jer potiče cirkulaciju krvi. Kupke su poželjne za kožne bolesti jer esencijalna ulja suzbijaju svrbež i upalu. Mlade iglice bogate su vitaminom C te se od njih može raditi čaj. Ugrožena je i strogo zaštićena vrsta.
Status zaštite: Najmanja zabrinutost (LC)
Izvori: Mägdefrau, K., Ehrendorfer, F. Botanika – Sistematika, evolucija i geobotanika, Školska knjiga, Zagreb 1997.
Pinus nigra - Wikipedia
Crni bor (Pinus nigra) - Plantea
https://plantnet.org